2014 yılında mühendislik alanında AR-GE faaliyetleri yürütmek üzere kurulan Sapmaz Havacılık, İnsansız Hava Araçları (İHA) sektöründe üretim, eğitim ve danışmanlık alanlarında ürün ve hizmet sunan Ankara merkezli bir havacılık firmasıdır. Türkiye geneli şubeleşme faaliyetleri kapsamında ilk şubesini İstanbul’a açan firmamız Mersin, İzmir ve Balıkesir başta olmak üzere bir çok ilde şube açılış hazırlıklarına devam etmektedir.

1. Üretim Faaliyetleri

Sapmaz Havacılık olarak insansız hava aracı üretimi konusunda aktif rol aldığımız; akıllı tarım uygulamaları için Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA), multispektral görüntüleme drone’u ve kendin yap atölyeleri için drone geliştirme setinin üretimini yapmaktayız.

Üretim faaliyetlerimizi, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan almış olduğumuz imal izni, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Sicil Sistemi İnsansız Hava Aracı üreticisi kaydı ve TOBB tarafından verilen kapasite raporu ile gerçekleştirmekteyiz.

1.1. Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA)

Firmamız T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan almış olduğu imal izin belgesi ile iki farklı model için TAMTEST deney raporları ile ruhsat almıştır. Üretmiş olduğumuz ZİHA modellerinin Azerbaycan’a ihracatını gerçekleştirerek ZİHA ihraç eden ilk ve tek yerli üretici olmuştur.

Otobüs Firmaları Bayram Yoğunluğuna Ek Seferlerle Cevap Veriyor Otobüs Firmaları Bayram Yoğunluğuna Ek Seferlerle Cevap Veriyor

1.2. Multispektral Drone

Firmamız tarafından geliştirilen, tam otonom görev kabiliyetine sahip olan multispektral drone ile beş farklı bantta görüntü toplanabilmekte ve oluşturulan ortofotolar ile bitki sağlığı analizleri yapılabilmektedir.

1.3. Drone Geliştirme Seti

Kendin yap atölyeleri için geliştirdiğimiz setler ile drone yapımı konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkesin kendi drone’unu geliştirmesi mümkündür. Bu seti oluşturan parçalar üç boyutlu yazıcılar ile üretilebildiği için bakım onarım maliyetleri oldukça düşük olmaktadır. Ayrıca bu set, kendin yap mantığına uygun olarak mekanik, elektronik ve yazılımsal olarak özelleştirmeye açıktır.

2. Eğitim Faaliyetleri

Firmamız, 2017 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Ticari İHA Pilotu Eğitimi (Drone Ehliyeti) konusunda Eğitim Kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir. Ayrıca firmamız, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatlarına geçiş sürecini tamamlayarak ülkemizde İHA eğitimleri konusunda MEB kurs açma izni alan ilk yetkili kuruluştur.

2021 yılında İHA2/İHA3 sınıfında da eğitim yetkisi alan firmamız, bünyesinde en fazla İHA2 sınıfında tescilli pratik eğitim hava aracı bulunduran, teorik ve pratik eğitimin aynı firma tarafından verilebildiği tek aktif eğitim kuruluşudur.

Yetki aldığı günden bu yana 5000’in üzerinde kursiyeri belgelendiren firmamız Ankara (merkez) ve İstanbul (şube) olmak üzere iki farklı lokasyonda hizmet vermektedir.

3. Hafif İHA İşleticisi ve Danışmanlık

Eğitim ve üretim faaliyetlerinin yanı sıra firmamız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen TR-İHA-İŞLETİCİ-02 numaralı Hafif İHA İşleticisi sertifikasına sahiptir. Firmamızda kurmuş olduğumuz organizasyon yapısı ile işleticisi olduğumuz insansız hava araçlarının tüm kayıt, tescil, sertifikasyon, uçuş izni ve bakım onarım süreçleri profesyonel bir şekilde yürütülmektedir.

Bu organizasyon yapısı ile insansız hava araçları sektörü için gerekli olan kayıt, tescil, sertifikasyon, özel uçuş izni, ticari uçuş izinleri, Tarım Bakanlığı ZİHA imal-ithal izin belgesi ve ruhsatlandırılması konularında danışmanlık vermekteyiz.

Editör: Egemen KEYDAL