'Sarallar' organize suç örgütü çökertildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 14 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükçekmece Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından liderliğini Özgür Saral'ın yaptığı organize suç örgütüne yönelik İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı 'Kafes' operasyonu düzenlendiğini duyurdu.

Operasyonda, Özgür Saral'ın da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.Sarallar Çöktü, Özgür Saral Tutuklandı (1)Suç örgütünün işlediği suçlar

Yozgat'ta Uyuşturucu Operasyonu: 2 Tutuklama Yozgat'ta Uyuşturucu Operasyonu: 2 Tutuklama

Suç örgütünün, İstanbul Esenyurt ilçesinde sitelerdeki ev sahibi ve kiracıları silah ile tehdit ederek yağmaladıkları, kendilerinden şikayetçi olan site sakinleri ve özel güvenlik görevlilerini şikayetlerinden vazgeçirmek için darp ettikleri, yabancı uyruklu şahsılara yönelik yağma eylemi gerçekleştirdikleri, sitelerdeki mülk sahiplerinin rızası ve bilgisi dışında sahte evrak düzenleyerek daireleri başka şahıslara kiraladıkları, site içerisinde evden hırsızlık suçunu işledikleri, eğlence mekanlarına silahlı saldırı düzenleyerek kasten öldürmeye teşebbüs etmek ve genel güvenliği kasten tehlikeye soktukları, site sakinlerini tehdit ederek fuhuş faaliyetleri yürüttükleri, Sarıyer ve Beyoğlu’nda silahla yaralamaya teşebbüs suçlarını işledikleri tespit edildi.

Operasyonda ele geçirilenler

Operasyonda, 14 tabanca, 2 pompalı tüfek, 1200 mermi, 20 gram uyuşturucu madde, 2 adet sahte kimlik, 1 adet dijital para cüzdanı, 1 adet pasaport, 1 adet çalıntı motosiklet ve çok sayıda çek ve senet ele geçirildi.

Operasyona ilişkin detaylar

Operasyon, İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleşti. İstanbul’da Esenyurt, Beyoğlu, Sarıyer ve Bakırköy ilçelerinde, İzmir’de ise Karşıyaka ilçesinde bulunan adreslere baskın yapıldı.

Sabahın erken saatlerinde düzenlenen baskınlarda, Özgür Saral'ın da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Soruşturma kapsamında, suç örgütünün lideri Özgür Saral'ın yanı sıra, örgüt yöneticileri ve üyelerinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Sarallar suç örgütü

Sarallar suç örgütü, 1980'li yıllarda İstanbul'da kurulan bir organize suç örgütüdür. Örgüt, başta yağma, tehdit, şantaj, silahlı saldırı gibi suçlarla olmak üzere, birçok suça karışmıştır.

Örgütün lideri Özgür Saral, daha önce de birçok suçtan gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.

Operasyonun önemi

'Kafes' operasyonu, Türk güvenlik güçlerinin organize suç örgütlerine yönelik mücadelesinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Operasyon, bu tür örgütlerin faaliyetlerini engellemek ve toplumda huzuru sağlamak için kararlılıkla devam eden mücadelenin bir göstergesi.

Operasyon, özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar için önemli bir güvence teşkil ediyor. Örgütün, İstanbul'un birçok ilçesinde faaliyet gösterdiği ve vatandaşları tehdit ettiği biliniyor. Operasyon, bu tehditlerin ortadan kaldırılmasına ve vatandaşların huzuru için önemli bir katkı sağlıyor.

Operasyonla ilgili bazı detaylar

Operasyonda, Özgür Saral'ın yanı sıra, örgütün diğer önemli isimlerinden de bazıları gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, örgüt yöneticilerinden Mehmet Saral, Ali Saral ve Necati Saral da bulunuyor.

Operasyonda ele geçirilen silah ve mühimmatlar, örgütün ne kadar tehlikeli bir yapı olduğunu ortaya koyuyor. Örgütün, çok sayıda silaha ve mühimmata sahip olması, toplum için ciddi bir tehdit oluşturuyordu.

Operasyonla birlikte, örgütün finans kaynaklarına da büyük darbe vuruldu. Ele geçirilen çek ve senetler, örgütün yasa dışı yollardan elde ettiği gelirleri gösteriyor.

Operasyonun devamı

Operasyon, henüz tamamlanmış değil. Soruşturma kapsamında, örgütün diğer üyelerinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Operasyon, organize suç örgütlerine yönelik mücadelenin devam edeceğinin bir göstergesi. Türk güvenlik güçleri, bu tür örgütlerin faaliyetlerini engellemek ve toplumda huzuru sağlamak için kararlılıkla mücadele etmeye devam edecek.

Editör: Kader GÜL