Meteoroloji uzmanları, çarşamba günü Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasının Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkacağını, diğer bölgelerde ise 2 ila 6 derece üzerine çıkacağını tahmin ediyor. Manisa ve Aydın gibi bölgelerde 45 dereceye varan sıcaklıklar bekleniyor.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Mersin gibi büyük şehirlerde de yüksek sıcaklıklar yaşanacak.
Akdeniz kıyılarında, örneğin Antalya, Adana ve Mersin çevrelerinde ise sıcaklıkların 41-42 derecelere kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Vatandaşlara sıcaklıklara karşı dikkatli olmaları, özellikle 11.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmaktan kaçınmaları, koruyucu önlemleri almaları ve tedbirli olmaları tavsiye ediliyor. Ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerde de 40-41 derece civarında sıcaklık beklendiğinden tedbirli olmak önem arz ediyor.

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise yağışların devam ettiği ifade ediliyor. Trabzon, Rize, Artvin ve Doğu Anadolu'nun bazı bölgelerinde yerel olarak kuvvetli yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerde ise hava az bulutlu ve açık geçecek.

Ancak perşembe günü itibarıyla sıcak hava dalgasının yurt genelinden çekileceği ve sıcaklıkların azalarak hafta sonuna doğru mevsim normallerine, hatta iç kesimlerde yer yer mevsim normallerinin altına ineceği tahmin ediliyor.

Kavurucu sıcakların etkili olduğu günlerde sıcaklık değerlerinin yüksek seyredeceği belirtiliyor. Çarşamba günü başlayan aşırı sıcak hava dalgasının Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıktığı, diğer bölgelerde ise 2 ila 6 derece üzerine çıktığı ifade ediliyor. Manisa ve Aydın gibi bölgelerde 45 dereceye varan sıcaklıkların yaşanması bekleniyor.

Turizme Kazandırılan Bir Cennet Erdemli Vadisi Nerededir? Turizme Kazandırılan Bir Cennet Erdemli Vadisi Nerededir?

Sıcaklıkların yüksek seyrettiği şehirler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Mersin gibi büyük şehirler de bulunuyor. Özellikle çarşamba günü İstanbul'da 37, İzmir'de 41, Ankara'da perşembe günü 39 dereceye kadar sıcaklık bekleniyor. Akdeniz kıyılarında, Antalya, Adana ve Mersin çevrelerinde ise sıcaklıkların 41-42 derecelere kadar yükseleceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji uzmanları, vatandaşlara sıcaklıklara karşı dikkatli olmalarını, özellikle 11.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmaktan kaçınmalarını, koruyucu önlemleri almalarını ve tedbirli olmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca, deprem riski olan bölgelerdeki vatandaşların da 40-41 derece civarındaki sıcaklıklara karşı dikkatli olmaları gerektiği belirtiliyor.

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise yağışların devam ettiği ve Trabzon, Rize, Artvin gibi bölgelerde yerel olarak kuvvetli yağışların beklendiği aktarılıyor.

Ancak, perşembe gününden itibaren sıcak hava dalgasının yurt genelinden çekileceği ve sıcaklıkların azalarak hafta sonuna doğru mevsim normallerine, hatta iç kesimlerde yer yer mevsim normallerinin altına ineceği tahmin ediliyor. Bu süreçte, hava az bulutlu ve açık geçecek.

Dolayısıyla, bu dönemde vatandaşların sıcaklık nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı dikkatli olmaları ve meteorolojik uyarılara kulak vermeleri önem taşıyor.

Editör: Kader GÜL