Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'nin Somali kararına ilişkin açıklamanın genişletilmiş hali

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Somali'ye karşı silah ambargosunu kaldırma kararının memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Birleşmiş Millletler Güvenlik Konseyi'nin dün gerçekleştirilen oturumunda alınan ve Somali'ye yönelik 1992 yılından bu yana yürürlükte olan silah ambargosunu kaldıran kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu tarihi kararın, Somali'de huzur ve refah ile geleceğe dair güçlü umutların yeşereceği bir dönemin başlangıcı olmasını diliyoruz. Türkiye, her zaman olduğu gibi Somali halkının yanında olmaya ve bu yeni dönemde de Somali’ye destek vermeye devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Somali'nin son yıllarda elde ettiği önemli ilerlemelere dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Somali, son yıllarda güvenlik ve istikrar alanında önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Federal Hükümet, terör örgütü Eş-Şebab'a karşı yürüttüğü mücadelede önemli başarılar elde etmiştir. Ülkede siyasi reformlar da hız kazanmıştır. Bu gelişmeler, Somali'nin barış ve refah yolunda ilerlediğini göstermektedir.

BM Güvenlik Konseyi'nin silah ambargosunu kaldırma kararı, Somali'nin bu çabalarına önemli bir destek olacaktır. Bu karar, Somali'nin güvenlik ve istikrarını güçlendirmeye, ekonomik kalkınmasını desteklemeye ve terörle mücadelede başarısını artırmaya yardımcı olacaktır.

Türkiye, Somali'nin barış ve refah yolunda ilerlemesine her zaman olduğu gibi destek verecektir. Türkiye, Somali'de gerçekleştirdiği eğitim, sağlık, altyapı ve güvenlik alanındaki projeleri ile Somali halkının refahına katkıda bulunmaya devam edecektir.”

Açıklamada yer alan hususlar genişletilerek şu şekilde ifade edilebilir:

Somali'nin güvenlik ve istikrar alanındaki ilerlemeleri:

Federal Hükümet, terör örgütü Eş-Şebab'a karşı yürüttüğü mücadelede önemli başarılar elde etmiştir. 2023 yılı içerisinde Eş-Şebab'ın kontrolündeki topraklarda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.
Ülkede siyasi reformlar da hız kazanmıştır. 2023 yılında yeni bir parlamento ve cumhurbaşkanı seçilmiştir.
BM Güvenlik Konseyi'nin silah ambargosunu kaldırma kararının Somali'ye sağlayacağı katkılar:

Ukrayna'ya Yapılacak Füze Sevkiyatında ABD'nin Önceliği Belli Oldu Ukrayna'ya Yapılacak Füze Sevkiyatında ABD'nin Önceliği Belli Oldu

Somali'nin güvenlik ve istikrarını güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Somali hükümeti, güvenlik güçlerini güçlendirmek ve terörle mücadeleyi daha etkin bir şekilde yürütmek için silah ve ekipman satın alabilecektir.
Ekonomik kalkınmasını desteklemeye yardımcı olacaktır. Somali, altyapı yatırımlarını gerçekleştirmek ve tarımsal üretimi artırmak için ihtiyaç duyduğu makine ve teçhizatı temin edebilecektir.
Terörle mücadelede başarısını artırmaya yardımcı olacaktır. Somali hükümeti, terör örgütü Eş-Şebab'ın silah ve teçhizat bakımından üstünlüğünü azaltmak için gerekli önlemleri alabilecektir.
Türkiye'nin Somali'ye olan desteği:

Türkiye, Somali'nin barış ve refah yolunda ilerlemesine her zaman olduğu gibi destek verecektir.
Türkiye, Somali'de gerçekleştirdiği eğitim, sağlık, altyapı ve güvenlik alanındaki projeleri ile Somali halkının refahına katkıda bulunmaya devam edecektir.

Editör: Kader GÜL