Sosyal medyada Filistinlilere hakaret eden şahıs tutuklandı

Şans eseri Yaralanma Olmayan Feci Kazada Detaylar Şans eseri Yaralanma Olmayan Feci Kazada Detaylar

Eskişehir'de sosyal medyada paylaştığı videoda Cumhurbaşkanı'na, dini değerlere ve Filistinlilere hakaret eden Yunus Esad K. (22), savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Mahkemede suçlamaları kabul etmeyen Yunus Esad K., yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. İtiraz üzerine tekrar gözaltına alınan şüpheli tutuklandı.

Eskişehir'de sosyal medyada paylaştığı videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dini değerlere hakaret eden Yunus Esad K., "Balamir Atabey" kullanıcı adıyla paylaştığı bir videoda, "Ben de Arap soykırımını destekliyorum. Filistinli bebeklerin, kafası kopartılmış bebeklerin kafatasını futbol topu olarak kullanmak için çadıra ben de geliyorum" dediği görüldü.

Yapılan incelemede İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını destekleyen mesajlar yazdığı belirlenen Yunus Esad K. hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılarak gözaltı kararı verildi. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, şüpheli Yunus Esad K.'yı evinde yakalayarak, gözaltına aldı. Emniyette ifadesi alınan Yunus Esad K., işlemlerinin ardından 'halkı din ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, Cumhurbaşkanı'na hakaret, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçlarından elleri önden kelepçeli olarak adliyeye sevk edildi.

Şüpheli Yunus Esad K.'nın ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyerek sosyal medya hesabının çalındığını ve kendisinin yazmadığını öne sürdüğü öğrenildi. Öte yandan şüpheli Yunus Esad K.'nın aralarında tehdit, şantaj ateşli silahlar ve bıçaklar kanununa muhalefet ile kişisel verilerin hukuksuz ele geçirilmesi suçlarından 5 ayrı sabıkası olduğu belirlendi.

Yunus Esad K.'nin mahkemesindeki ifadesinde, "Hesap bana ait ama ben kullanmıyorum. Asla Cumhurbaşkanı'na yönelik böyle bir paylaşım yapmam. Milliyetçi bir insanım. IP adresi araştırılınca benim olmadığım ortaya çıkacaktır" dedi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Yunus Esad K.'nin adli kontrol kararı ile serbest bırakılmasına itiraz etti. Soruşturma sürüyor.

Yunus Esad K. yeniden gözaltına alındı ve tutuklandı

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine Yunus Esad K. yeniden gözaltına alındı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alınan Yunus Esad K., adliyeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Yunus Esad K., cezaevine gönderildi.

Sonuç olarak, sosyal medyada Filistinlilere hakaret eden Yunus Esad K., önce serbest bırakıldı, ancak itiraz üzerine tekrar gözaltına alındı ve tutuklandı.

Bu olay, sosyal medyadaki hakaret ve nefret söyleminin ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu tür söylemler, toplumda ayrımcılığa ve şiddete neden olabiliyor. Bu nedenle, sosyal medyadaki hakaret ve nefret söylemine karşı gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Editör: Kader GÜL