Yatak Yaraları ve Önlenmesi İçin Yeni Teknikler Yatak Yaraları ve Önlenmesi İçin Yeni Teknikler

Özellikle yeni anneler için emzirme döneminde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri, mastit olarak da bilinen süt sıtmasıdır. Bu yazıda süt sıtması hakkında detaylı bilgi vereceğiz, başlıklar halinde ele alacağız.

Süt Sıtması Nedir?

Süt sıtması, laktasyon mastiti veya puerperal mastit olarak da bilinir. Emzirme dönemindeki kadınların memesinde oluşan enfeksiyonel bir durumdur. Göğüslerdeki süt birikimi veya göğüs kanallarının tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Doğum sonrası birkaç hafta içinde görülebileceği gibi emzirme döneminin herhangi bir zamanında da oluşabilir.

Süt Sıtması Neden Olur?

Göğüslerdeki süt birikimi veya göğsün tamamen boşaltılmaması süt sıtmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için düzenli olarak sütünüzü sağmanız önemlidir. Ayrıca kötü emzirme tekniği de süt sıtmasının nedenleri arasındadır.

Süt Sıtması Belirtileri

Süt sıtması genellikle memenin kızarması, ısınması ve şişmesi ile kendini gösterir. Ayrıca koltuk altı bezlerinde şişme, halsizlik ve yüksek ateş de görülebilir.

Süt Sıtması Tedavisi

Süt sıtması tedavisinde, emzirmeden önce memeye masaj yapılması ve ılık ıslak kompresler uygulanması önerilir. Memede süt birikmesini önlemek için sütün rengi normale gelene kadar pompa aracılığıyla boşaltılması ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için memenin diğer tarafının da emzirilmesi veya boşaltılması önemlidir. Ayrıca memedeki çatlaklar ve yaralar uygun ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Eğer süt sıtması belirtileri görüyorsanız, bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir.

Editör: Kader GÜL