İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının ardından, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir ziyafet verilmesi ve "Suudi üstündür" nakaratlı şarkının çalınması olayına dair bilgiler verilmektedir.

Sinan Ateş Suikastı Davasında Tahliye Kararı: 10 Sanık Serbest Bırakıldı Sinan Ateş Suikastı Davasında Tahliye Kararı: 10 Sanık Serbest Bırakıldı

Suç duyurusunda, yetkililerin Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini aşağıladığı ve temel milli çıkarlara karşı faaliyette bulunarak yarar sağladığı iddia edilmektedir.Suudi Arabistan Veliaht Prensi Ziyafeti (1)Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu suç duyurusunu incelemiş ve 1 yıl 3 ay 24 gün sonra 26 Ekim'de kararını açıklamıştır. Kararda, dosyada suç veya suç unsuru bulunmadığı belirtilerek kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği ifade edilmiştir. Ayrıca, ihbar eden kuruluşun somut olayda mağdur sıfatının olmadığı savunulmuştur.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, bu kararı eleştirerek, davetin onursuz olduğunu ve Veliaht Prens Selman'ın Kaşıkçı cinayetinden sonra katil olarak nitelendirildiğini belirtmiştir. Çolak ayrıca, bu olayın ulusal onura aykırı olduğunu ve bu kararı veren savcının da mağdur olduğunu ifade etmiştir.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ise, bu olayın Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir rezillik olduğunu belirtmiş ve yapılan suç duyurusuna karşın kamu adına kovuşturulmasına yer olmadığı kararının yargı adına utanç verici olduğunu ifade etmiştir.

Başarır ayrıca, ihbar eden kuruluşun somut olayda mağdur sıfatının olmadığını iddia etmenin kabul edilemez olduğunu belirtmiştir. Son olarak, yargının artık yürütmenin etkisi altında olduğunu ve cumhuriyet savcılarının cumhuriyetin savcıları gibi davranması gerektiğini vurgulamıştır.

Editör: Kader GÜL