Takdir ve Teşekkür alan başarılı olan öğrencilere karne hediyesi olarak 5104 TL başarı teşvik desteği verilecek.

Başarı Teşvik Programı ile ilkokul, ortaokul, lise öğrenimine devam eden ve okulunda başarılı olan öğrencilere verilecek. Başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi, başarısız öğrencilerin derslerine daha fazla ilgi göstermesi ve devamını getirmesi amacıyla yılda iki kez verilecek karne hediyesinden öğrenciler yararlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Sosyal Yardımlardan Faydalanan Ailelerin Çocukları ve Gençlerimize verilecek Başarı Teşvik Programı, öğrencilerin kısa vadede okul başarısını arttırması amacıyla verilecektir.

Uluslararası üniversite sıralamasında ilk 500 üniversiteden birine yerleşen öğrencilere eğitim hayatları boyunca yol, barınma ve burs desteği verilecek.

Ortaokul ve lisede öğrenim gören başarılı öğrencilere ise yılda iki kez asgari ücretin %60’ı kadar destek verilecek. 2023 yılı itibariyle asgari ücretin %60’ı 5104 TL olarak belirlendi.

 Devlet öğrenci yardımı olarak 5.104 TL ile 8.500 TL arası ödeme yapacak. Sadece sosyal yardım alan ailelerin çocukları bu yardımdan yararlanacak.

En Uygun Kargo Ücretini Bulmak İçin İpuçları ve Tavsiyeler En Uygun Kargo Ücretini Bulmak İçin İpuçları ve Tavsiyeler

Karne Hediyesi Nasıl Alınır?

 Karne hediyesi almak isteyen aileler öncelikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal Yardım hizmetlerinden herhangi birinden faydalanması gerekiyor. Sosyal yardım almıyorsanız ve ihtiyaç sahibi iseniz e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Sosyal Yardım başvurusu yapmak için tıklayınız.  

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanan ailelerin başvuru yapacağı karne hediyesine aileler kendileri gidip başvuru yapması gerekiyor. Başarılı bir karne getiren ve takdir veya teşekkür belgesi alan öğrenci ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapması gerekiyor.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

Başarı Teşvik Programı, hayata geçirilmesi planlanan yeni bir sosyal yardım faaliyeti. Sosyal yardım alan ailelere mensup anaokulu, ilkokul, ortaöğretim ve üniversite öğrencileri; belirli şartları sağladıkları sürece bu programdan faydalanabiliyor. Programın detayları ise şu şekilde:

 - İlköğretim ya da ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören, sınıfında ilk 3'e ve okulunda ilk 5'e girmeyi başaran öğrenciler; net asgari ücretin %60'ına kadar yılda 2 defa destek alabilecek.

- LGS'de ilk %5'lik dilime girmeyi başarabilen öğrenciler, net asgari ücretin 2 katına kadar yılda bir kere destek alabilecek.

- Meslek lisesi mezunları, işe girdikleri takdirde 3 ayda bir olacak şekilde 1 yıl boyunca toplam net asgari ücret kadar ödeme alabilecek.

- YKS'de ilk 500 binde yer alan öğrenciler, tek seferlik olmak üzere net asgari ücretin 3 katına kadar destek alabilecek.

- Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerin lisans eğitimi alan çocukları, her yıl eğitim süreleri boyunca aylık 300 lira alabilecek.

- Üniversitede genel not ortalaması 85 ve üzeri olan öğrenciler, net asgari ücret kadar destek alabilecek.

- Öğrenim gördüğü fakültede ilk 5'e girebilmeyi başaran öğrenciler, net asgari ücretin 2 katına kadar ödeme alabilecek.

- Üniversite sınavında ilk 500'de yer alan ihtiyaç sahibi öğrenciler; eğitim hayatları boyunca yol, barınma ve burs desteği alabilecek.

- Maddi sıkıntılar çeken ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerin YKS ve KPSS benzeri sınav ücretleri ikişer defa karşılanacak.

Editör: Egemen KEYDAL