İnsanoğlu, yapay zekânın yaşama nasıl etki edeceğini tartışıyor. Yapay zekânın gelişmesi, insanlığın yararına mı olacak yoksa bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi sonunu mu getirecek? Bu tartışmalar sürerken, 12 Grammy ödüllü Taylor Swift, yapay zekânın kurbanı oldu. 34 yaşındaki şarkıcının yapay zekâyla oluşturulan müstehcen görselleri, kısa sürede X platformunda yayıldı.

Beyaz Saray’dan Yasal Düzenleme

Taylor Swift'in sahte görüntülerinin yayılması tepkilere neden oldu. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, durumun endişe verici olduğunu ve ABD yönetiminin 'yasal önlem' yoluyla çözüm bulma çalışmaları içerisinde olduğunu belirtti. ABD yönetimi, yapay zeka ve internet ortamında yaşanan bir dizi problemlerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.Taylor Swift X'ten Kaldırıldı! (1)

Defne Samyeli ve Kızı Deren Talu'nun Leopar Bikinili Pozları Sosyal Medyayı Salladı Defne Samyeli ve Kızı Deren Talu'nun Leopar Bikinili Pozları Sosyal Medyayı Salladı

Müstehcen Görüntülerin Kaldırılması

Taylor Swift'in müstehcen görselleri kısa sürede milyonlarca kez görüntülendi. X platformu, tepkilerden yola çıkarak yapay zekâyla üretilmesinin yasak olduğu gerekçesiyle müstehcen görselleri kaldırdı. Bu olay, sadece bir ünlünün değil, aynı zamanda yapay zeka ve internet güvenliği konularında da bir dönüm noktası olarak değerlendirilebilir.

Aramaların Engellenmesi

X platformunda Taylor Swift'in müstehcen görüntülerinin yanı sıra kendisiyle ilgili hiçbir bilgi de bulunmuyor. Platform, Taylor Swift adına olan tüm aramaları durdurdu. Bu durum, kullanıcıların Swift ile ilgili gerçek bilgileri bulma çabalarını sekteye uğrattı.

Geçici Tedbir ve Güvenlik

Cumartesi gününden bu yana, Taylor Swift hakkında arama yapanlar, hata mesajıyla karşılaşıyor. X'in operasyon lideri Joe Benarroch, bu durumun geçici olduğunu ve güvenlik amacıyla yapıldığını söyledi. Güvenlik, kullanıcıların yanıltıcı veya müstehcen içeriklere maruz kalmamaları için ön planda tutuluyor.Taylor Swift X'ten Kaldırıldı! (2)

Siyasetçilerden Yapay Zekâ Tepkileri

ABD'li siyasetçiler, yayınlanan görüntüler sonrasında durumu önleyecek bir yasa oluşturulması çağrısında bulunmuştu. Demokrat Parti Temsilci Üyesi Joe Morelle, görüntüleri 'dehşet verici' olarak nitelendirerek, "Taylor Swift'in yapay zekâ tarafından üretilen müstehcen görüntülerinin yayılması dehşet verici ve ne yazık ki her gün, her yerde kadınların başına geliyor. Bu bir cinsel istismar ve ben de bunu federal bir suç haline getirmek için yasa tasarımla mücadele ediyorum: Mahrem Görüntülerin Derin Sahtelerinin Önlenmesi Yasası" ifadelerini kullanmıştı.

Yvette Clarke'in Perspektifi

Bir diğer Demokrat Parti Üyesi Yvette Clarke ise; "Taylor Swift'in başına gelenler yeni değil. Yıllardır kadınlar, rızaları olmadan deepfake'lerin hedefi oldu. Yapay zekâdaki gelişmeler sayesinde deepfake oluşturmak daha kolay ve daha ucuz. Bu, koridorun her iki tarafının da bir sorunudur ve Swiftlerin (Taylor Swift hayranlarına verilen isim) bile çözmek için bir araya gelmesi gerekir."

Taylor Swift'in yapay zekâ tarafından oluşturulan müstehcen içerikli görüntülerinin yayılması, sadece bir ünlü ismin değil, aynı zamanda yapay zekâ ve internet güvenliği konularının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu olay, siyasetçilerin dikkatini çekmiş ve yapay zekâ üzerinde daha sıkı yasal düzenlemeler yapılması çağrısını beraberinde getirmiştir.

Editör: Kader GÜL