Boğaz Yanması: Diğer Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Ayırıcı Tanı Boğaz Yanması: Diğer Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Ayırıcı Tanı

Bu durum, lekeli gömlekler ve kaygan ayaklar gibi sorunlara neden olabilir. Ancak terleme konusunda endişelenmenize gerek yok, çünkü uzmanlar terlemeyi önlemenin 5 yolunu açıkladı.

Hiperhidroz Nedir?

Geçen hafta TikTok'ta yayınlanan bir videoda dermatolog Dr. Scott Walter, "Koltuk altlarınızda, ellerinizde veya ayaklarınızda aşırı terleme olması aslında hiperhidroz dediğimiz tıbbi bir teşhistir" açıklaması yaparak konuyu ele aldı.

Hiperhidrozun Yaygınlığı

Dünya çapında yaklaşık 220 milyon insanın (nüfusun yaklaşık yüzde 3'ü) hiperhidrozdan muzdarip olduğu tahmin ediliyor. Ancak Walter, hastaların genellikle semptomları hakkında doktorlarla konuşmaktan utanmaları nedeniyle bu durumun eksik bildirildiğinin altını çizdi.

Belirtiler Nelerdir?

Hiperhidrozun belirtileri arasında gözle görülür terleme yer alır; kalem tutarken, kapı tokmağını çevirirken veya fare veya klavye kullanırken terleme artabilir. Kısacası, günlük rutinlerde cildin çeşitli bölgelerinde ıslaklıklar meydana gelebilir.

Tedavi Yöntemleri

Walter, terleme sorunu yaşayanlar için alüminyum klorür, ilaçlı mendil, ağızdan alınan ilaç, iyontoforez cihazları ve botoks öneriyor.

  1. Alüminyum Klorür: Koltuk altlarına, ellere veya ayaklara yüzde 20 veya daha fazla kuvvete sahip topikal alüminyum klorür uygulanabilir. Ancak Walter, etkili ve reçetesiz satılan alüminyum klorürün "hastalar için düzenli olarak kullanılamayacak kadar rahatsız edici" olduğu konusunda da uyarıyor.

  2. İlaçlı Mendiller: Nispeten yeni bir ürün olan bu reçeteli mendiller, aktif bileşen glikopirolat içerir. Lokal olarak uygulandığında vücudun ter üretimini engeller.

  3. Ağızdan Alınan İlaçlar: Glikopirolat ve oksibutinin gibi ilaçlar, terlemeyi tetikleyen sinir sinyallerini azaltmaya yardımcı olur. Ancak bu ilaçlarla ilişkili yan etkiler arasında hipertermi, ağız kuruluğu, idrar yapmada zorluk, baş ağrısı, ishal ve kabızlık yer alabilir.

  4. Botoks Enjeksiyonları: Hiperhidrozlu kişilerin Botox enjeksiyonlarına başvurmasını öneren Walter, bu enjeksiyonların teri yüzde 82 ile 87 oranında azalttığını ve sonuçların üç ile altı ay sonunda alındığını belirtiyor.

Hastaların terleme önleyici bir tedaviye başlamadan önce birinci basamak hekimlerine danışmaları önemlidir. Bu önerilerle, vıcık vıcık terleme sorununuzun üstesinden gelebilir ve daha rahat bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Editör: Kader GÜL