Yazar Haber olarak sizler için araştırdık, Türk Hava Yolları'nın (THY) Kadın Kabin Memuru başvurularını titizlikle araştırdı. Başvuru şartları, genel, fiziksel ve sağlık koşulları özenle belirlendi. Başvuru yapacak adaylar için önemli bilgiler sunuldu. Detaylar haberimizde sizleri bekliyor. THY'nin Kadın Kabin Memuru pozisyonuna başvuru yapacak adaylar, ilgili şartları dikkatlice gözden geçirmelidir. Başvuru sürecine başlamadan önce gerekli koşulları sağlamak büyük önem taşıyor. Haberimizde, başvuru şartları ve detayları hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.637901964438227819

THY'nin Kadın Kabin Memuru alımı için belirlenen şartlar, adayların uyumlu bir şekilde başvuruda bulunmaları için gereklidir. Bu nedenle başvuru yapmayı düşünen adayların, ilgili koşulları ve detayları incelemeleri önerilir. THY, başvuru süreciyle ilgili gelişmeleri resmi kanallarından duyuracaktır. Adaylar, başvuru tarihleri ve gereklilikleri konusunda güncel bilgilere ulaşmak için resmi THY kaynaklarını takip etmelidir. THY Kadın Kabin Memuru başvurusu yapacak adaylara başarılar dileriz.

637901967356151568

THY Kabin Memuru Alımı Başvuruları Ne Zaman Bitecek?

Türk Hava Yolları kadın kabin memuru başvuruları 10 Ağustos Perşembe gününe kadar devvam edecek. Başvurular 16.00'da sona erecek.
Başvurular Türk Hava Yolları kariyer sitesi üzerinden gerçekleşiyor.

THY Kabin Memuru Alımı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

10 Ağustos'ta başvuruların sona ermesinin ardından değerlendirme süreci Eylül ayı itibariyle başlayacaktır. Başvuruların yapılmasının ardından ilan koşullarına uyumluluk, online ingilizce testi ve mülakat süreçleri yapılacaktır.
Mülakat Süreçleri İstanbul Florya’da bulunan Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları Değerlendirme Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

THY Kabin Memuru Genel Başvuru Şartları

•T.C. vatandaşı olmak (Mavi kart sahibi olanlar başvuru yapabilir.)
•01/01/1983 ile 31/12/2003 tarihleri arasında doğmuş olmak
•En az lise mezunu olmak
•İyi derecede İngilizce bilmek (İkinci yabancı dil tercih nedenidir.)
•Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak
•Daha önce Türk Hava Yolları ve iştirakleri ile diğer işyerlerinden disiplinsizlik veya sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak.
•Türk Hava Yolları iştiraklerinde görev yapıyor olmak tercih nedenidir.

Fiziksel Koşullar

•160-180 cm arası boya sahip olmak (Boy-kilo ölçümleri, Türk Hava Yolları veya Türk Hava Yolları’nın belirleyeceği kurum/kuruluş tarafından yapılmaktadır.)
•Vücudun görünecek yerlerinde dövme, piercing ve yara/yanık/leke benzeri kalıcı iz bulunmamak (Bu konudaki görselimizi incelemek için lütfen tıklayınız. Görselde belirtilen beyaz renkli bölgelerde dövme, piercing ve yara/yanık/leke benzeri kalıcı iz bulunmaması gerekmektedir.)
•Kabin Memurluğu, üniforma kullanımı gerektiren bir meslek olup Türk Hava Yolları’nda Kabin Ekibi üyeleri, yürürlükte olan “Kabin Ekibi Üniforma Kullanımı ve Temsil El Kitabı” doğrultusunda görev yapmakla yükümlüdür.

Cumhurbaşkanlığı Kadro Dağılımlarını Yayımlamadı! Mağduriyet Büyüyor! Cumhurbaşkanlığı Kadro Dağılımlarını Yayımlamadı! Mağduriyet Büyüyor!

Sağlık Koşulları

•İşe alım süreçlerinde başarılı olan adaylarımızdan işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) yetkilendirilmiş Havacılık Tıp Merkezlerinden sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları istenecektir.
•Türk Hava Yolları işyeri hekimleri, “İşe Giriş Muayenesi” sırasında (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezinden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) Türk Hava Yolları iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkik ve muayene yaptırılmasını isteyebilir.
•Türk Hava Yolları, belirlemiş olduğu işe giriş sağlık koşulları çerçevesinde (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezi'nden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir. Aday, işe başlatılmaması halinde herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.
•Adaylar, işe giriş muayenesi sırasında tıbbi özgeçmişi hakkında (ilaç kullanımı, ameliyat, doğumsal bozukluklar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, böbrek taşı, yaralanmalar vb.) doğru beyanda bulunmak zorundadırlar. İşe başladıktan sonra tıbbi özgeçmişindeki beyan etmediği hastalık tanısı tespit edilmesi durumunda uygulanacak idari sürece dair herhangi bir hak talebinde bulunamazlar.

Editör: Çetin KEYDAL