İran'ın Kirman eyaletinde, Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin anma törenine yönelik gerçekleşen iki ardışık patlama, 103 kişinin hayatını kaybetmesine ve 171 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Süleymani Anma Törenindeki Hüzünlü Olay: Detaylar

Ancak bu anlamlı etkinlik, terör saldırısıyla gölgelenmiş durumda. İlk belirlemelere göre, 10 dakika arayla gerçekleşen patlamalarda 103 kişi yaşamını yitirirken, 171 kişi de yaralandı.

İstanbul'da Engelliler İçin Yeni Düzenlemeler İstanbul'da Engelliler İçin Yeni Düzenlemeler

Patlamaların Kaynağı: İki Çanta, Bir Kudüs Gücü Komutanının Mezarı

Patlamaların nedeni olarak İran'ın Tasnim ajansı, bölgeye bırakılan iki çantanın olduğunu belirtti. Kirman eyaletinde, 3 Ocak 2020'deki ABD hava saldırısında ölen Süleymani'nin mezarına 700 metre ve 1 kilometre mesafede meydana gelen patlamalar, bölgede korku ve endişe yarattı.

BBC'den Gelen Bilgilere Göre: Patlamaların Anı Görüntüleniyor

BBC Farsça servisi'ne göre, Kerman Belediye Başkanı Said Şerbaf, patlamaların 10 dakika arayla gerçekleştiğini aktardı. Devlet televizyonundaki görüntülerde, bölgede yoğun ambulans ve kurtarma personeli faaliyet gösterirken, patlamaların izleri de net bir şekilde görülüyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Taziye Mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan terör saldırısı sonrasında İran'a başsağlığı dileklerini iletti. Erdoğan, "İran'ın Kirman eyaletinde gerçekleştirilen menfur terör saldırılarından derin üzüntü duyduk. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Dost ve kardeş İran halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: Kader GÜL