Fidan, görüşmenin çok verimli geçtiğini ve Türkiye ile Cezayir arasındaki işbirliğini artırmak için kararlı olduklarını vurguladı. Ayrıca, bölgesel işbirlikleri ve Afrika'daki sorunların çözümüne ilişkin konuları ele aldıklarını belirtti. Bu çalışmaların ana omurgasını, Cumhurbaşkanı'nın Cezayir ziyareti sırasında gerçekleşecek liderler zirvesinin ön hazırlığı oluşturuyor.

Fidan ayrıca, Afrika'da yaşanan son olaylar hakkında da konuşarak, Afrika'daki sorunların temel nedenlerini açıkladı. Bu nedenlerin başında, sonradan bağımsızlığını kazanmış ülkelerin devletleşme sorunları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan krizlerin geldiğini söyledi. Ayrıca, terörle mücadele gibi konuların siyasal sistemlerin oturması ile ilgili olduğunu ve dış müdahalelerin de sorunların bir parçası olduğunu ifade etti.

Afrika'da yaşanan sorunlara dikkat çeken Fidan, bu sorunların kökenini devletleşme problemlerinde ve dış müdahalelerde gördüğünü ifade etti. Türkiye'nin bu krizlere çözüm bulmaya ve işbirliği yapmaya odaklandığını belirtti. Türkiye'nin Afrika açılımını 20 yıldır sürdürdüğünü ve sömürüden uzak, karşılıklı fayda sağlayan bir işbirliği modelini benimsediğini vurguladı. Bu açıklamalar, Türkiye'nin Afrika'da daha aktif bir rol üstlenme çabalarını yansıtıyor.

Türkiye'nin Afrika'ya olan yaklaşımını da vurgulayan Fidan, Türkiye'nin son 20 yıldır Afrika açılımını çok boyutlu olarak sürdürdüğünü ve büyükelçilik sayısının 46'ya ulaştığını belirtti. Türkiye'nin Afrika'da sömürü veya domine etme amacı olmadığını vurgulayan Fidan, işbirliği modelinin tüm taraflar için fırsatlar yarattığını ve işbirliklerinin giderek arttığını söyledi. Türkiye'nin bu yönde çalışmalarına devam edeceğini ifade etti.

Çanakkale Ayvacık'ta Orman Yangınında Köy Boşaltıldı Çanakkale Ayvacık'ta Orman Yangınında Köy Boşaltıldı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Afrika ile işbirliği hakkındaki açıklamaları, Türkiye'nin kıtadaki rolünü yansıtıyor. Türkiye, son iki yılda 46 büyükelçilik açarak bölgeye olan ilgisini artırdı. Fidan, Afrika'daki sorunların temel nedenlerini devletleşme sorunları ve dış müdahale olarak tanımladı. Türkiye'nin Afrika'da sadece ekonomik çıkarlar peşinde olmadığını vurguladı. Türk işadamlarının bölgedeki yatırımlarını artırma kararlılığını belirtti ve bölgesel işbirlikleri için çaba harcadıklarını söyledi. Türkiye'nin Afrika'da daha fazla işbirliği yapma ve sorunların çözümüne katkı sağlama niyetinin altını çizdi. Bu açıklamalar, Türkiye'nin Afrika politikasının evrimini yansıtıyor.

Editör: Egemen KEYDAL