UEFA'nın Merih Demiral'a verdiği ceza hakkında açıklamalar ve tepkiler oldukça çeşitli ve tartışmalı bir konuyu ortaya koymaktadır. UEFA Disiplin Kurulu, EURO 2024 son 16 turunda Avusturya maçında yaptığı bozkurt hareketi nedeniyle Merih Demiral'a 2 maç men cezası verdiğini duyurdu. Karara yapılan itirazlar ve tartışmalar devam ederken, Türkiye Futbol Federasyonu da kararın değiştirilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, bu kararı "futbolun bağımsızlığına müdahale" olarak değerlendirerek üzüntüsünü dile getirdi ve Demiral'ın doğal bir kutlama yaptığını, rakip takımı veya topluluğu incitecek bir davranış sergilemediğini vurguladı. Ayrıca, futbolcuların kutlama şekillerinin genel nezaket kurallarını ihlal etmediği sürece cezalandırılmaması gerektiğini savundu.

Bu karar, UEFA'nın disiplin politikaları ve uygulamaları hakkında geniş çapta eleştirilere yol açtı. Özellikle siyasi veya ideolojik içerikli davranışların nasıl cezalandırıldığı konusunda çifte standart uygulandığı iddiaları gündeme geldi. Örneğin, diğer olaylarda benzer davranışlar gösteren futbolculara daha hafif veya hiç ceza verilmediği örneklerle karşılaştırıldı.

Fenerbahçe - Hull City Maçı Canlı İzle FB Hull Hazırlık Maçı Şifresiz Yayın Fenerbahçe - Hull City Maçı Canlı İzle FB Hull Hazırlık Maçı Şifresiz Yayın

Editör: Kader GÜL