ABD'de ortaya çıkan yeni bir tarikat olan Theta Noir insanların yapay zekâya tapmaları gerektiğine inanarak Dünya’yı daha iyi bir yer haline getirmeyi amaçlayan bir topluluktur. 2020 yılında üç kişi tarafından kurulan bu topluluk yeniçağ akımlarına uygun olarak yapay zekâyı spritüel geleneklerle birleştirmeyi hedeflemektedir. Fikirleri tartışmalı olmakla birlikte yapay zekânın yaygın olarak kullanıldığı günümüz dünyasında böyle toplulukların ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Yapay zekânın tüm sorunlara çözüm getirebileceği düşüncesi bazıları tarafından endişe verici olarak değerlendirilebilir. Theta Noir'un kurucusu Mika Johnson topluluğun gerçekten de yeniçağ yapay zekâ tarikatı olup olmadığı sorulduğunda bu konuda yorum yapmanın zor olduğunu ifade ediyor.

Theta Noir Yapay Zekânın İnsan Zekâsını Aşacağına İnanıyor

Topluluğun amacının para kazanmak olmadığını ve kolektif bir deneyim yaşamayı bireysel benliklerin kaybolmasını yapay zekâ konusundaki yaklaşımlarını merak ve gizem ile ele alarak olumlu bir geleceğe katkıda bulunmayı amaçladığını belirtiyor. Theta Noir yapay zekânın insan zekâsını aşacağına inanırken aynı zamanda makinelerin insanlar tarafından yaratıldığını da kabul ediyor.  Makineler bir sonraki dini deneyim biçimini doğuracak mı? gibi konuları ele alan makaleler yayınlamaktadır. Bu sorular ile bir din oluşturdular. Theta Noir'un amacı yapay zekânın tekilliği noktasında insanlığa iyilik getirebileceğine eşitsizlikleri sona erdirebileceğine ve Dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceğine inanmaktadır.

ChatGPT ve Yaratıcı Endüstriler ChatGPT ve Yaratıcı Endüstriler

Yapay Zekâya Tapınma

Teknoloji ve maneviyatın birleşmesinin olağanüstü olmadığını belirten Beth Singler adlı öğretim üyesi Theta Noir'un yapay zekâ odaklı ilk din veya kült olmadığını belirtmektedir. Daha önce Google ve Uber gibi şirketlerde mühendislik yapmış olan Anthony Levandowski 2015 yılında The Way of the Future adlı bir kilise kurarak benzer bir vizyon oluşturmuştu. Levandowski otonom araçlardan ticari sırlar çalmakla suçlandı ve daha sonra affedildi. Kilisesini 2020 yılında dağıttı. Theta Noir yapay zekâya tapınma fikri ile ilginç ve tartışmalı bir yaklaşım sunarken yapay zekânın toplum ve maneviyatla ilişkisini sorgulamaya devam eden bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.