Bayramda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler Bayramda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

2024 Asgari Ücret Belirlendi: 17 Bin 2 Lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işçi ve işveren temsilcileri ile gerçekleştirdiği asgari ücret görüşmesinin ardından, Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapılan açıklama ile 2024 asgari ücreti belirlendi. İşçi ve işveren temsilcilerinin talepleri, sosyo ekonomik koşullar ve toplumsal mutabakat gözetilerek yapılan görüşmeler sonucunda, asgari ücrette önemli bir artış gerçekleşti.

Hakem Rolü: Çalışanlar ve İşverenler Arasında Adil Bir Denge

Bakan Işıkhan, asgari ücret belirlenirken tüm tarafların görüşlerini, taleplerini dikkate alarak, hakem rolünü üstlendiklerini belirtti. Çalışma Bakanı, özellikle işçi ve işveren temsilcilerine olumlu ve makul yaklaşımları için teşekkür ederken, asli görevlerinin işçi ve işveren arasında adil bir denge sağlamak olduğunu vurguladı.

Toplumsal Mutabakata Katkı: Yapıcı Yaklaşımlar Önemli

Bakan Işıkhan, toplumsal mutabakata katkı sağlayacak her türlü yapıcı yaklaşımın önemine dikkat çekti. Özverili çalışmalarından dolayı işçi temsilcisi Özgür Bey'e özel teşekkürde bulunan Işıkhan, sendikalar, kurumlar ve ilgili bakanlıklara da şükranlarını iletti.

Asgari Ücrette Önemli Artış: 17 Bin 2 Lira

2024 asgari ücretinin açıklanmasıyla birlikte, Temmuz ayında belirlenen net asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğu hatırlatıldı. Yapılan düzenleme ile birlikte, asgari ücret desteği de dahil edildiğinde net asgari ücret 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Bu miktar, önceki döneme göre yüzde 49, önceki yıla göre ise kümülatif olarak yüzde 100 artışı temsil ediyor.

Reel Artış ve Sosyal Devlet Sorumluluğu

Bakan Işıkhan, asgari ücretteki artışın reel olarak 3,5 kat olduğunu belirtti. Devletin, işçi, işveren ve vatandaşlarının yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Işıkhan, sosyal devlet sorumluluğunu sürdüreceklerini ifade etti. Çalışma hayatının ihtiyaçlarını karşılamak için istişare ve ortak akıl ile hareket edileceğini belirten Bakan, milletin müreffeh yarınları için devletin hizmete devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ülkemize ve Milletimize Hayırlı Olsun

2024 asgari ücretinin belirlenmesi, hem işçiler hem de işverenler arasında yapılan olumlu görüşmelerin bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni düzenleme, toplumsal mutabakata katkı sağlarken, işçilerin refahını ön planda tutmayı hedefliyor. Belirlenen asgari ücret miktarıyla ilgili yapılan artışlar, ülkemizin ekonomik kalkınmasına destek olacak ve milletimizin yaşam standartlarını yükseltecektir. Yeni asgari ücretin, aziz milletimize hayırlı olmasını dileriz.

Editör: Çetin KEYDAL