Zincirleme trafik kazası... 3 araç birbirine girdi!

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, İznik istikametinden Gemlik istikametine gitmekte olan bir minibüs, karşı yönden gelen ve hatalı sollama yaptığı bir araca çarpmamak için ani fren yaptı. Aynı yönde gitmekte olan iki otomobile çarpan minibüs, kazada 3 kişiyi yaraladı.

Kaza, dün akşam saatlerinde Akharem Kavşağı'nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; İznik istikametinden Gemlik istikametine gitmekte olan İsmail Okumuş (58) idaresindeki 16 LY 761 plakalı panelvan minibüs, karşı yönden gelen ve hatalı sollama yaptığı bir araca çarpmamak için ani fren yaptı. Aynı yönde gitmekte olan Niyazi Çan (34) idaresindeki 16 ATP 984 plakalı otomobile çarpan minibüs, bu kez de Ahmet Doğan (38) idaresindeki 16 ADK 678 plakalı otomobile çarptı.

Kazanın nedenleri

Kazanın, karşı yönden gelen aracın hatalı sollama yapması nedeniyle meydana geldiği belirlendi. Bu tür kazaların en yaygın nedenleri arasında, hatalı sollama, dikkatsizlik, aşırı hız ve alkollü araç kullanmak yer alıyor.

Kazanın sonuçları

Kazada, Niyazi Çan'ın eşi Ayşegül Çan (34), Ahmet Doğan'ın eşi Oya Doğan (37) ve Niyazi Çan'ın annesi Gülseren Çan (59) yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Orhangazi Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirlendi.

Kazanın yol açtığı etkiler

Bursa Osmangazi'den Eğitim Desteği Bursa Osmangazi'den Eğitim Desteği

Kaza, trafikte uzun süreli bir aksamalara neden oldu. Kaza bölgesine gelen jandarma ve sağlık ekipleri, kazayı kontrol altına almak için yoğun çaba sarf etti. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kazadan alınacak dersler

Bu tür kazaların önlenmesi için, sürücülerin trafik kurallarına uyması ve dikkatli olması büyük önem taşıyor. Sürücülerin, hatalı sollama, dikkatsizlik, aşırı hız ve alkollü araç kullanmaktan kaçınması gerekiyor. Ayrıca, sürücülerin trafikte daha dikkatli olması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Kazanın kapsamını genişleterek

Bu tür kazalar, Türkiye'de her yıl binlerce kişinin yaralanmasına ve ölümüne neden oluyor. 2022 yılında Türkiye'de meydana gelen trafik kazalarında 12 bin 675 kişi hayatını kaybetti, 359 bin 294 kişi yaralandı.

Zincirleme trafik kazaları, özellikle şehir içi yollarda ve kavşaklarda daha sık meydana geliyor. Bu tür kazaların önlenmesi için, trafik akışının düzenli olması ve kavşakların daha güvenli hale getirilmesi gerekiyor.

Geçen yıl, İstanbul'da bir zincirleme trafik kazasında 6 kişi yaralandı. Kaza, karşı yönden gelen bir aracın hatalı sollama yapması nedeniyle meydana geldi.

Bir başka örnekte, Ankara'da bir zincirleme trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti. Kaza, aşırı hız yapan bir aracın kontrolden çıkması nedeniyle meydana geldi.

Kazaya karışan araçlarda bulunan kişilerin yaralanma durumları şu şekilde:

Ayşegül Çan (34): Sağ kolu ve bacağı kırıldı.
Oya Doğan (37): Sağ kolu kırıldı.
Gülseren Çan (59): Sol bacağı kırıldı.
Yaralılar, Orhangazi Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirlendi.

Editör: Kader GÜL