İstanbul'da DEVA Partisi'nden 13 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, partilerinden istifa ettiğini açıkladı. DEVA Partisi'nin Esenyurt, Zeytinburnu, Sancaktepe, Bahçelievler, Esenler, Sultanbeyli, Fatih, Sultangazi, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenyurt, Beylikdüzü ve Silivri ilçelerindeki başkanlar ve yönetim kurulu üyeleri, Büyükçekmece'de bulunan bir otelde toplandı. Toplantıda DEVA Partisi Esenyurt Kurucu İlçe Başkanı Halis Kahriman tarafından açıklama yapıldı.

Kahriman, partinin kuruluşunda verdikleri emeklere değinerek, "Biz yola çıktığımız zaman bu ülkenin geleceği için 81 ilimizde 85 milyon nüfusun herkesin derdine deva olacağız dedik. Ama gelinen noktaya bakıyoruz, 15 vekilin derdine deva olundu. Adalet, hak, hukuk ve emek dedik ama bütün arkadaşlarımızın emeği maalesef 15 vekil için kullanıldı" dedi.

MetroPOLL Araştırması: Türkiye'nin Siyaset Sahnesinde Beğeni Dengeleri Değişiyor MetroPOLL Araştırması: Türkiye'nin Siyaset Sahnesinde Beğeni Dengeleri Değişiyor

Kahriman, DEVA Partisi'nin seçime kendi logosuyla gireceğine dair bir taahhütte bulunulduğunu hatırlatarak, "Cuma günü reklamları verildi, maalesef ki cumartesi günü Millet İttifakı ile beraber Cumhuriyet Halk Partisi listeleri ile girilme kararı alındı. Peki bu kararı verecektiniz, Türkiye'nin 81 ilinde bin 600 arkadaşımız vekil olmak için başvuru yapmıştı. Başvuru yaparken partimize güvenerek başvuru yaptı. Bu arkadaşlarımız ile istişare etmeden arkadaşlarımızın başvurusunu göz önünde bulundurmadan bir anlık karar ile maalesef 5 kişi oturup karar verildi" dedi.

Konuşmasının devamında DEVA Partisi'nden İstanbul'dan milletvekili seçilen isimlere de eleştirilerde bulunan Kahriman, "Biz emek verdik, teşkilat emek verdi, akabinde bu arkadaşlar kendilerini vekil yaptılar. İstanbul'da seçilen 5 tane vekil, inanın bölgedeki arkadaşlarımıza teşkilat mensubu arkadaşlarımıza teşekküre bile gelmediler. Partiyi sürekli küçülttüler, maalesef partiyi bu hale getirdiler. Türkiye'ye siyasi parti kuruyorsan kendine ve ekibine güveniyorsan kendi logon ile seçime gireceksin. Eğer bu yüreğiniz yoksa, topluma güven vermiyorsanız başarılı olamazsınız, kusura bakmayın. Nitekim gelinen nokta DEVA Partisi olarak değil bir dernek haline geldi. Ben ve arkadaşlarım bundan sonraki süreçte ülkemizin, çocuklarımız geleceği için adalet ve özgürlük için mücadele edeceğiz, asla pes etmeyeceğiz. En kısa sürede ben ve arkadaşlarım Türkiye'de bu ekip tarih yazacaktır" şeklinde konuştu.

DEVA Partisi İstanbul İl Başkanlığı ise bu istifaların yerel düzeydeki olaylar olduğunu ve partinin genel politikalarını etkilemeyeceğini belirtti. DEVA Partisi, kurulduğu 2019 yılından bu yana Türkiye'nin siyasi sahnesinde yer almış ve birçok ilde teşkilatlanmıştı. Ancak, son istifalar, parti içindeki bazı farklılıkları ve görüş ayrılıklarını yansıtabilir. Partinin gelecekte nasıl bir siyasi rol üstleneceği merak konusu.

Editör: Seniha BESLER