Efkan Ala: "İsrail Kendi Zindanını Oluşturuyor, Devlet Kuralsız Olur mu?"

İstanbul, 21 Ekim 2023 - AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, Bursa Karacabey'de 85 mahalle muhtarıyla gerçekleşen "Muhtarlar Buluşması" programında Gazze'deki zulme ve İsrail'in politikalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ala, "Gazze’de kardeşlerimiz büyük bir zulüm altında. Oradaki o zulme son verilmesi için, bütün insanlığa çağrıda bulunmak üzere Cumhurbaşkanımız liderler diplomasisini yürütüyor. Cumhurbaşkanımız, 20’ye yakın devlet adamıyla, ülkeyle görüştü. Bugünde Mısır sınır kapısı birkaç saatliğine de olsa açıldı ve oraya insani yardım tırları girmeye başladı” dedi.

Ala, insan haklarına aykırı olan bu zulmü kınayarak, "Ülkeler, ordular savaşabilir. İnsanlığa ve kendisine saygısı olan bir ordu hastaneyi nasıl vurur? Bunu biz anlayamayız. Bu kadar alçak bir bombardımanı anlamak mümkün değil. Çocukların, mazlumların şehit edilmesi olacak iş değil. Bunu yapana devlet denir mi? Devlet kuralsız olur mu? Kural yoksa devlet olur mu? Biz onun için bütün dünyaya bunu anlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazze'deki zulme dikkat çeken Efkan Ala, "Çocukların kanıyla karılmış bir harç üzerine, bir temel üzerine inşaa edilen devletten hayır çıkmaz" diyerek İsrail'in kendi karanlığını ve zindanını inşa ettiğini vurguladı.

Terörle mücadele konusuna da değinen Ala, "Birçok vatandaşımızın telefonuna CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir takım mesajlar atmış. 2016 yılında 2017 yılında destek verdiğin tezkereyle aynı tezkere bu. O zaman terörle mücadeleye destek olmak için destek veriyoruz dedin. Bu tezkereyle o tezkere aynı. Süresi bittiği için uzatılıyor. Bu nasıl bir yanıltmadır. Dilim var mıyor yalan demeye. Ama yalan bu. Ülkenin muhalefetine de yakışmaz bu” dedi.

Bursa Orhangazi'de Zincirleme Trafik Kazası Bursa Orhangazi'de Zincirleme Trafik Kazası

Son olarak, 31 Mart 2024'teki yerel seçimlerde yeniden aday olacak muhtarlara başarılar dileyen Efkan Ala'nın bu önemli açıklamaları, Türkiye'nin iç ve dış politika gündeminde büyük yankı uyandırdı.

Editör: Seniha BESLER