İYİ Parti'nin Eğitim Politikalarındaki Değişim: Prof. Dr. Esergül Balcı İstifa Ediyor

20 Aralık 2023 tarihinde yayınlanan habere göre, İYİ Parti içerisinde önemli bir figür olan Prof. Dr. Esergül Balcı, eğitim politikalarındaki değişimlere dayanarak partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Emekli Askerlere Konuşma Yasağı Kaldırıldı Emekli Askerlere Konuşma Yasağı Kaldırıldı

Aydınlanma Mücadelesi ve İstifa Nedenleri

Esergül Balcı, istifasını şu ifadelerle açıkladı: "2018 yılında hazırladığımız 'Tarikat Raporu' nedeniyle, üniversitede maruz kaldığım baskı ve yıldırma sonucunda, Türkiye'nin aydınlanma mücadelesini siyasi düzlemde daha etkin bir şekilde sürdürebilmek adına emekliye ayrılmak zorunda kaldım."

Eğitim Politikalarında Kararlılık ve Değişen Durum

Balcı, eğitim politikalarındaki çalışmalarına devam etmek ve bu çalışmaların politik alanda uygulanmasını sağlamak amacıyla İYİ Parti'ye katıldığını belirtti. Ancak bugün geldiğimiz aşamada, partide kuruluş amacı dışında politikaların oluşturulduğunu, kararlar alındığını ve uygulandığını düşündüğünü ifade etti.

Cumhuriyet İlkelerine Bağlılık

Ömrünü Cumhuriyet ve Devrimlere adamış bir 'Cumhuriyet Kadını' olarak, Balcı, aynı ilkeler doğrultusunda siyasi ve sosyal çalışmalarına devam etme kararlılığında olduğunu vurguladı. Ancak, içinde bulunduğu siyasi yapı ve anlayışın, bu ilkelerin gerçekleşmesine engel olduğunu düşünerek partiden istifa ettiğini belirtti.

İstifanın Ardındaki Gerekçeler

Partideki politik değişiklikler ve kendi katkılarının gerçekleşmeyeceği düşüncesiyle Balcı, kamuoyuyla paylaştığı istifa kararını şu sözlerle noktaladı: "Ülkemizin çelişkili politikalara ve 'kaybet-kaybettir' tarzındaki yaklaşımlara tahammülü yok. Bu nedenle, İYİ Parti'den istifa ettiğimi kamuoyu ile paylaşmak isterim. Saygılarımla."

Eğitimci ve Siyasetçi Prof. Dr. Esergül Balcı'nın Yolculuğu

Bu gelişme, İYİ Parti içerisindeki politik değişikliklere karşı duyarlılığıyla bilinen Prof. Dr. Esergül Balcı'nın partiden ayrılmasını simgeliyor. Aydınlanma mücadelesini sürdürme kararlılığı ve Cumhuriyet ilkelerine bağlılık, Balcı'nın siyasi yolculuğunu şekillendiren temel unsurlar olarak öne çıkıyor. Parti içindeki değişimlere karşı duyarlı olan Balcı'nın bundan sonraki adımları ise merak konusu.

Editör: Kader GÜL