Cilt sağlığı, sadece dışarıdan yapılan bakımlarla değil, aynı zamanda beslenme alışkanlıklarıyla da yakından ilişkilidir. Beslenme, cildin içten dışa doğru beslenmesinde kritik bir rol oynar. Yapılan araştırmalar, tüketilen besinlerin cilt rahatsızlıklarının gelişiminde ve önlenmesinde büyük öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Pirçek, beslenmenin cildin sağlıklı bir şekilde fonksiyon görmesi, genç ve canlı kalması için temel bir faktör olduğunu belirtiyor. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için vücudun ihtiyacı olan besin ögelerine dikkat etmek gerekiyor.

Omega 3 Yağ Asitleri

Omega 3 yağ asitleri, ciltteki kızarıklık ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca cildin esnekliğini korumaktan ve kırışıklıkları önlemekten sorumlu olan kolajen üretimini teşvik ederler. Bu sağlıklı yağlar, somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklardan elde edilebilir.

E Vitamini

E vitamini, cildi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Cildi zararlı çevresel faktörlerden korur, cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler ve cildi genç ve canlı tutar. Kuruyemiş ve chia, keten tohumu gibi tohumlar, E vitamini bakımından zengin kaynaklardır.

C Vitamini

C vitamini, cildin elastikiyetini destekleyen kolajen üretiminde hayati bir rol oynar. Aynı zamanda cildin serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olan ve cildi güneş hasarlarından koruyan bir antioksidandır. Turunçgiller, meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler, harika C vitamini kaynaklarıdır.

Çinko

Çinko, cilt sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarında önemli bir rol oynayan bir mineraldir. Kolajen sentezi, doğal iyileşme sürecinin desteklenmesi, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin sürdürülmesi, enflamasyonun kontrol altına alınması süreçlerinde etkin rol oynar. Deniz ürünleri, yağsız et, baklagiller ve fındık gibi gıdalar, vücudumuza yeterli çinko alımını sağlamak için tüketilmesi gereken besinlerdir.

Bakır

Bakır, deride mikro düzeyde hücre oluşumunda, deri proteinlerinin sentezinde ve stabilizasyonunda ve yeni kan damarlarının oluşumunda rol oynar. Bakırın, cildin esnekliğini artırmaya yardımcı olduğu, yüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azalttığı ve yara iyileşmesini desteklediği bilinmektedir. Sakatat, kabuklu deniz ürünleri, balık, kabuklu yemişler, tohumlar, tam tahıllar ve çikolata, bakır açısından zengin gıdalardır.

16 İle Uyarı: Kuvvetli Yağış Bekleniyor 16 İle Uyarı: Kuvvetli Yağış Bekleniyor

Antioksidanlar

Antioksidanlar, cildi serbest radikallerin neden olabileceği hasardan koruyan bileşenlerdir. Serbest radikalleri nötralize eder, erken yaşlanmayı önler, cilt sağlığını ve canlılığını korurlar. Renkli meyve ve sebzeler, çilek, domates ve yeşil yapraklı sebzeler, mükemmel antioksidan kaynaklarıdır.

Sağlıklı ve nemli bir cildin korunması için yeterli miktarda su alınması şarttır. Gün boyu yeterli miktarda su içmek; toksinlerin atılmasına yardımcı olur, besinleri cilt hücrelerine ulaştırır, cildin esnekliğini korur. Araştırmalar, su alımını artırmanın ve günde 2 litreden fazla su tüketmenin cilt sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Karpuz, salatalık ve turunçgiller gibi su bakımından zengin yiyecekler de cildin nemlenmesini desteklemektedir.